Skip to content

KAPADOKYA TEKNOPARK TARAFINDAN DEVREMİ TASARLIYORUM ATÖLYESİ DÜZENLENDİ

 
  • 10.2.2020
  • 559
KAPADOKYA TEKNOPARK TARAFINDAN DEVREMİ TASARLIYORUM ATÖLYESİ DÜZENLENDİ

Gözleme dayalı bilgi toplama, elde edilen bilginin yorumlanabilmesi, neden-sonuç ilişkisi açısından gerekli çıkarımların yapılabilmesi, gelecek nesillere araştırma ve geliştirme kültürünün aktarılması faaliyetleri kapsamında geleceğimiz olan çocukların erken yaşlarda teknoloji, bilim, proje kavramları ile tanışmalarına büyük önem veren Kapadokya Teknopark tarafından çocuklara yönelik atölye çalışmalarının oldukça önemli olduğu düşünülmektedir. 

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında çocuklara proje kültürünü aşılamak ve teorik eğitimin yanında oyuna dayalı pratik uygulamalar ile çocukların bilimi sevmelerini sağlamak amacıyla çeşitli atölye çalışmaları düzenlenmektedir.

Bu kapsamda  Kapadokya Teknopark tarafından ikincisi düzenlenen atölye çalışmasında 7-10 yaş arasındaki çocuklar ile elektrik devresi yapılmıştır. 

DEVREMİ TASARLIYORUM etkinliğinde çocuklarpil, bakır tel, diyot LED ve SMD LED kullanarak elektrik ve elektronik sistemleri basitten karmaşığa tanımış, basit elektrik devresi ve devre elemanlarını öğrenerek bunların nasıl çalıştıklarını keşfetmiş ve bu kapsamda kendi elektrikdevrelerini yapmışlardır. Ayrıca kendi başlarına yaptıkları iletken hamurlarla elektrik devresi kurarak saklı ışıklar oluşturmuş, direnç ve elektrik kavramlarını öğrenmişlerdir. Daha sonra ışıklı kart malzemesi ile kendi ışıklı kartlarını yapmışlardır. 

Günün sonunda küçük bilim adamlarımıza günlük yaşantımızda oldukça sık karşılaştığımız elektrik, elektrik akımı gibi kavramlar öğretilerek; onların ısıtma, soğutma, ulaşım, haberleşme gibi amaçlarla kullandığımız elektrikli aletlere farklı bir bakış açısı ile bakmaları sağlanmıştır.

Elektrik devreleri ile ilgili soruların cevaplarını hem teorik hem de pratik olarak alan çocuklar deney setlerini ve katılım sertifikalarını alarak günü mutlulukla bitirmişlerdir. 

 


10 Şubat 2020 Pazartesi